Home » Aktualności, Artykuły

Nowy obiecująca metoda wykrywania raka nerek.

21 kwiecień 2010 No Comment

Obecnie nie ma testu diagnostycznego pozwalającego odpowiednio wcześnie rozpoznać raka nerki. Około 80 % nowotworów tego narządu wykrywane jest przypadkowo podczas badań tomograficznych lub USG. „Rak nerki jest cichym zabójcom”, mówi Evan D. Kharasch, autor artykułu „Ponad 80 % pacjentów umiera w ciągu dwóch lat od diagnozy, a ponad 95 % umiera w ciągu pięciu lat, powodem tak złej prognozy jest często zbyt późna diagnoza”.

Naukowcy z Waszyngtonu określili parę białek, wydalanych z moczem, które mogą stać się markerem wczesnego rozpoznawania raków nerek. Autorzy pracy badali chorych z rozpoznanym rakiem jasnokomórkowym i brodawkowatym nerek, oba typy stanowią ok. 90% wszystkich raków tego narządu. Naukowcy skupili się na dwóch białkach, znalezionych wcześniej w nowotworach nerki: akwaporyna-1 (AQP1) i adipofilina (ADFP). Odkryli oni duże ilości tych białek w moczu pacjentów chorych na raka nerki w przeciwieństwie do osób zdrowych a stężenie obu białek korelowało z wielkością guza i gwałtownie spadła po chirurgicznym usunięciu nerki.

Pomono, że odkrycie to wymaga dalszych badań w przyszłości może pozwolić na rutynowe, szybkie i nieinwazyjne badania przesiewowe raka nereki.

metlab.pl

Leave your response!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This is a Gravatar-enabled weblog. To get your own globally-recognized-avatar, please register at Gravatar.

Obraz CAPTCHY
*